15 Kasım 2014 Cumartesi

KIRKYAMA İLE DİKİŞ ÖĞRENMEK

   Selamün aleyküm arkadaşlar.Üç yıl önce bir dikiş makinesi aldım kendime.Ne yapıp edip dikiş öğrenmeye azmettim.Tabi bunun için önce makineyi kullanmayı öğrenmeliydim.Eli daha önce hiç dikiş makinesine değmemiş biri olarak büyük işlere başlayamazdım elbette.Annemde ve kayınvalidemde 20-30 yıllık kumaş parçaları vardı.Onları bana verdiler.Ben de kırkyama çalışması yapmaya karar verdim.Çünkü kırkyamada küçük küçük dikişler olduğu için makinede daha iyi kontrol sağlanabiliyor.
   İki kırlent yaptım.O kadar eğlenceli bir şey ki bu dikiş...hele hele kırkyama...Kumaşları ölçüp kesmek,tasarlamak,ütülemek,...her aşaması ayrı bir zevk.Ayrıca kumaş cinslerini tanımak,dikiş türlerini öğrenmek için de mükemmel bir yol.Benim gibi bu işi bir ucundan tutmak isteyen herkese tavsiye ederim.
   Bu kendime yaptığım kırlent.Taaa ilkokulda annemin bana elinde diktiği pijamalardan kalan parçalar bile var içinde.
Arkasını eski bir kot eteğimden anvelop çalışmak istedim fakat payını az bıraktığım için tam kapanmadı ben de tığ işiyle sıkiğne ve birit yaparak düğme diktim.İyiki de payını az bırakmışım daha bir güzel oldu.


Bu tığ işini de resimdeki teknikle çalıştım.
Bu da kayınvalideme yaptığım kırlent.Kendisinden aldığım kumaşlarla çalıştım.Onun arkasını anvelop çalışmayı başardım.

Bu kırlentler de çeyizime yaptığım kırlentlerden.Belki fikir olur.

 
Tüm bunlardan sonra bir de halakuzuma bir etek diktim.Onu da diğer yayınımda paylaşacağım,inşaallah.Herkese hayırlı geceler.

1 yorum:

EMİNE ÖZTÜRK dedi ki...

nostaljik bir çalışma olmuş.. kumaşları da çok güzel değerlendirmişsiniz.. ellerinize sağlık. iyi günlerde kullanın..